Izbornik Zatvoriti

Od razboja do srca

Projekat finansira TRAG fondacija kroz program „Aktivne zajednice“

Udruženja žena „Super žene“ iz Tešice, Opština Aleksinac, predstavlja projekat tkanja “Od razboja do srca”, koji je osmišljen kao odgovor na ekonomske izazove sa kojima se suočavaju žene u ruralnoj zajednici u Tešici i u tri podjastrebačka sela: Loćika, Koprivnica i Vrćenovica. Naša inicijativa ima za cilj osnaživanje žena kroz obuku tkanja i podršku u pokretanju mikro biznisa, s fokusom na održivi razvoj zajednice.

Tešica je selo koje se nalazi u ruralnom području, gde je zapošljavanje često ograničeno, a prilike za ekonomski napredak su retke. Kroz naš projekat, želimo pružiti ženama alternative za zaradu i osnažiti ih da preuzmu aktivnu ulogu u ekonomskom razvoju svoje zajednice.

Obuka tkanja će se sprovoditi tokom perioda od pet dana i to na dva razboja. Jedan razboj je iz našeg udruženja, a drugi pozajmljen od partnera na projektu “Damsko srce” iz Pirota. Prostor za obuke doniraće Lokalna samouprava u prostorijama Doma kulture u Tešici, a zakup prostora će biti samo za završni događaj, promociju i dodelu diploma. Tokom obuke, učesnice će naučiti osnove tkanja, tehnike tkanja na razboju, kao i procese proizvodnje različitih tekstilnih proizvoda. Stručnjaci iz oblasti tkanja će ih voditi kroz praktične vežbe i pružiti im neophodnu podršku i savete.

Jedan od ključnih aspekata projekta je podrška u pokretanju mikro biznisa. Nakon završetka obuke, žene će biti podržane u razvoju poslovnih planova, marketing strategija i plasmana svojih proizvoda na tržište. Pružićemo im mentorstvo, savetovanje i pomoć u povezivanju sa potencijalnim kupcima i distributerima.

Projekat tkanja „Od razboja do srca“ ima širu društvenu svrhu, doprinoseći ne samo ekonomskom osnaživanju žena, već i očuvanju tradicionalnih zanata, jačanju lokalne ekonomije i unapređenju društvenog kapitala zajednice. Očekujemo da će projekat imati pozitivan uticaj na živote žena u Tešicu i okolnih sela, pružajući im nove mogućnosti za ekonomski prosperitet, samostalnost i samopouzdanje. I najbitnije težićemo otvaranju licencirane radionice za tkanje i izradu rukotvorina koja dirktno doprinosi očuvanju i revitalizaciji starih tradicionalnih tehnika izrade rukotvorina. Takođe, licenca doprinosi uspostvljanju standarda u proizvodnji rukotvorina i ekonomskom osnaživanju žena. Veoma važan cilj je i povećanje broja edukovanih žena za proizvodnju rukotvorina visokog kvaliteta i kvalifikacija edukatora i predavača.

Iz projektnog predloga

Naziv: Od razboja do srca

Vreme trajanja projekta: 7 meseci

Mesto realizacije projekta: Tešica

U našoj zajednici treba raditi na osnaživanje žena radi povećanja njihovih delovanja u okviru zajednice. Žene nemaju svoju zaradu, nisu osposobljene. Nakon realizacije projekta osnažićeimo žene iz sela Tešice i okolnih podjastrebačkih sela: Loćika, Koprivnica i Vrćenovica. Kroz edukaciju i promociju gotovih proizvoda primenom starog zanata, tj. tkanja na razboju.

Na ovaj način čuvamo tradiciju našeg zavičaja od zaborava i učimo nove generacije. Promocijom ovog starog zanata i uključivanjem većeg broja žena u savladavanje ove tehnike, predviđa se njihovo učešće na manifestacijama koje se organizuju u našoj zajednici, našoj Opštini, a samim tim i širenje stepena njihovoh znanja o stvaralačkim mogućnostima.

Ženama na selu bilo bi veoma značajno sticanje novih veština, a samim tim i njihova ekonomska nezavisnost. Gorući problem sela je to što nema nikakvih mesta za upošljavanje žena. U naselju Tešica živi 1783 punoletnih stanovnika, prosečna starost stanovništva iznosi 43,4 godina. U naselju ima 540 domaćinstva, a prosečan broj članova po domaćinstvu je 3,06.

Opis problema

U našoj zajednici, postoji značajan problem nedostatka ekonomskih mogućnosti za žene. Žene u ovom selu često nemaju pristup stabilnim i održivim izvorima prihoda, što negativno utiče na njihov ekonomski položaj, samostalnost i mogućnosti za napredak. Tradicionalni zanati, poput tkanja, koji su nekada bili važan izvor prihoda, polako nestaju zbog nedostatka podrške i obuke, kao i zbog nedostatka tržišta za plasman tih proizvoda.

1. Ekonomska nesigurnost žena:
Većina žena u Tešici i okolini nema stalno zaposlenje niti stabilan izvor prihoda. Njihova ekonomska zavisnost od muških članova porodice i nedostatak finansijske samostalnosti dodatno ih stavlja u nepovoljan položaj.
2. Gubitak tradicionalnih zanata:
Tradicija tkanja, koja je nekada bila široko rasprostranjena i poštovana, danas je u opadanju. Mnoge žene koje bi mogle nastaviti ovu tradiciju nemaju priliku da nauče i usavrše svoje veštine zbog nedostatka obuke i podrške.
3. Ograničene prilike za edukaciju i razvoj veština:
U selu nema dovoljno dostupnih programa obuke koji bi ženama omogućili sticanje novih veština ili unapređenje postojećih, što ograničava njihove mogućnosti za zapošljavanje i samostalno poslovanje.
4. Nedovoljna podrška i infrastrukturni resursi:
Nedostatak infrastrukture i resursa, poput opreme za tkanje i adekvatnih prostora za rad i obuku, dodatno otežava ženama da se bave zanatima ili započnu sopstvene inicijative.

Osnovno o projektu

Oblast kojom se bavi projekat: Lokalni razvoj

Na koju ciljnu grupu se odnosi projekat: Žene

Uključivanje šire zajednice:

1. Organizovanje radionica i konsultacija: Organizovanjem radionice ili sastanke sa predstavnicima šire zajednice kako bi smo ih informisali o projektu tkanja i dobili njihove povratne informacije i sugestije. Ovo može uključivati lokalne poslovne ljude, predstavnike vlasti, škole, kulturne organizacije i druge relevantne aktere.
2. Formiranje partnerskih odnosa: Uspostavljanjem partnerskih odnose sa lokalnim institucijama, organizacijama i preduzećima koji mogu pružiti podršku projektu tkanja. To može uključivati zajedničko finansiranje ili pružanje stručnih saveta i resursa.
3. Angažovanje lokalnih medija: Obratićemo se lokalnim medijima kako bismo promovisali projekat tkanja i pozvali predstavnike zajednice da se uključe. Intervjui, članci ili reportaže mogu pomoći u širenju svesti o projektu i privlačenju pažnje šire publike.
4. Otvoreni dani ili događaji: Organizovaćemo otvorene dane ili događaje gde će predstavnici šire zajednice imati priliku da posete naše prostorije, upoznaju se sa članovima Udruženja žena „Super žene“ i vide radionice tkanja u akciji. Ovo može podstaći interesovanje i podršku za projekat.
5. Volonterske mogućnosti: Pružiti priliku za volontiranje predstavnicima šire zajednice u okviru projekta tkanja. To može uključivati asistiranje na radionicama, pomoć u promociji događaja ili pružanje stručne podrške u oblastima kao što su marketing, dizajn ili upravljanje projektima.
6. Otvorena komunikacija i transparentnost: Održavaćemo otvorenu komunikaciju sa predstavnicima šire zajednice tokom celog procesa projekta tkanja. Deliti informacije o napretku projekta, izazovima sa kojima se suočavamo i načinima na koje se mogu uključiti i pružiti podršku.

Uključivanje predstavnika šire zajednice u planiranje i sprovođenje projekta tkanja ne samo da može doprineti većem uspehu projekta, već i jačanju veza i podrške unutar lokalne zajednice. Ova saradnja može stvoriti održive veze i podstaknuti dalji razvoj i angažovanje u zajednici.

Ciljevi projekta:

1. Očuvanje tradicionalnih veština: Cilj projekta je očuvanje tradicionalne veštine tkanja koja je važan deo kulturnog identiteta zajednice. Kroz obuku i promociju tkanja, udruženje će doprineti očuvanju i prenošenju ovog znanja na mlađe generacije.
2. Ekonomski razvoj: Projekat tkanja će imati cilj podrške ekonomskom razvoju zajednice kroz razvoj malih preduzeća ili samostalnih preduzetnika u oblasti tekstilne industrije. Kroz obuku i mentorstvo, članovi zajednice će naučiti veštine koje im omogućavaju da započnu ili unaprede svoje poslovanje.
3. Socijalna inkluzija: Projekat će imati za cilj promociju socijalne inkluzije kroz uključivanje ranjivih grupa, poput nezaposlenih žena, osoba sa invaliditetom ili izbeglica, u aktivnosti tkanja. Pružanje prilika za obuku i zapošljavanje može doprineti osnaživanju ovih grupa i poboljšanju njihovog socijalnog statusa.
4. Kulturna promocija: Kroz proizvodnju tradicionalnih tekstilnih proizvoda, udruženje će promovisati kulturno nasleđe i identitet zajednice. Ovi proizvodi mogu se koristiti kao suveniri ili suveniri koji promovišu turizam u regiji i doprinose ekonomskom razvoju.
5. Edukacija i osnaživanje: Projekat ima za cilj edukaciju i osnaživanje članova zajednice, posebno mladih žena, devojčica, kroz obuku u veštinama tkanja. Ova edukacija može pomoći u razvoju njihovih veština, samopouzdanja i profesionalnih mogućnosti.

Dugoročni pozitivan uticaj na zajednicu (održivost):

1. Obuka trenera ili mentora: Obezbedićemo obuku za lokalne trenere ili mentore koji će moći da prenesu znanja i veštine stečene tokom projekta na nove generacije u zajednici. Ovo može uključivati treninge za vođenje radionica tkanja ili podršku u razvoju malih biznisa.
2. Formiranje lokalne mreže ili Udruženja: Podstaknućemo formiranje lokalne mreže ili udruženja koje će nastaviti da podržava aktivnosti tkanja i pruža podršku članovima zajednice. Ovo može biti platforma za razmenu znanja, resursa i poslovnih prilika.
3. Podsticanje preduzetništva: Pružićemo podršku učesnicima projekta da razviju preduzetničke veštine i pokrenu sopstvene male biznise u oblasti tkanja. Ovo može uključivati pružanje mentorstva, pristup finansijskim sredstvima ili pristup tržištima.
4. Kreiranje društvenih mreža i platformi: Razvićemo online ili offline društvene mreže i platforme koje će omogućiti članovima zajednice da ostanu povezani, dele informacije i podršku nakon završetka projekta.
5. Promocija kulturnog nasleđa: Nastavićemo promociju tradicionalnih veština tkanja kao deo kulturnog nasleđa zajednice. Organizovaćemo manifestacije, izložbe ili događaje koji će promovisati tkanje i podsticati interesovanje javnosti.
6. Saradnja sa lokalnim institucijama: Razvijaćemo partnerstva sa lokalnim institucijama, kao što su škole, muzeji ili turističke organizacije, kako bismo obezbedili podršku za kontinuirane aktivnosti tkanja i promovisali kulturnu baštinu zajednice.
7. Praćenje i evaluacija: Nastavićemo sa praćenjem i evaluacijom aktivnosti nakon završetka projekta kako bismo ocenili dugoročni uticaj i identifikovali mogućnosti za unapređenje i održavanje postignutih rezultata.

Kroz ove strategije održivosti, aktivnosti projekta tkanja mogu imati dugoročan pozitivan uticaj na zajednicu, podržavajući ekonomski razvoj, kulturno nasleđe i socijalnu inkluziju. Važno je da udruženje kontinuirano radi na održavanju i unapređenju svojih aktivnosti kako bi osiguralo trajnost pozitivnih promena u zajednici.