Изборник Затворити

Од разбоја до срца

Projekat finansira TRAG fondacija kroz program „Aktivne zajednice“

Удружења жена „Супер жене“ из Тешице, Општина Алексинац, представља пројекат ткања “Од разбоја до срца”, који је осмишљен као одговор на економске изазове са којима се суочавају жене у руралној заједници у Тешици и у три подјастребачка села: Лоћика, Копривница и Врћеновица. Наша иницијатива има за циљ оснаживање жена кроз обуку ткања и подршку у покретању микро бизниса, с фокусом на одрживи развој заједнице.

Тешица је село које се налази у руралном подручју, где је запошљавање често ограничено, а прилике за економски напредак су ретке. Кроз наш пројекат, желимо пружити женама алтернативе за зараду и оснажити их да преузму активну улогу у економском развоју своје заједнице.

Обука ткања ће се спроводити током периода од пет дана и то на два разбоја. Један разбој је из нашег удружења, а други позајмљен од партнера на пројекту “Дамско срце” из Пирота. Простор за обуке донираће Локална самоуправа у просторијама Дома културе у Тешици, а закуп простора ће бити само за завршни догађај, промоцију и доделу диплома. Током обуке, учеснице ће научити основе ткања, технике ткања на разбоју, као и процесе производње различитих текстилних производа. Стручњаци из области ткања ће их водити кроз практичне вежбе и пружити им неопходну подршку и савете.

Један од кључних аспеката пројекта је подршка у покретању микро бизниса. Након завршетка обуке, жене ће бити подржане у развоју пословних планова, маркетинг стратегија и пласмана својих производа на тржиште. Пружићемо им менторство, саветовање и помоћ у повезивању са потенцијалним купцима и дистрибутерима.

Пројекат ткања „Од разбоја до срца“ има ширу друштвену сврху, доприносећи не само економском оснаживању жена, већ и очувању традиционалних заната, јачању локалне економије и унапређењу друштвеног капитала заједнице. Очекујемо да ће пројекат имати позитиван утицај на животе жена у Тешицу и околних села, пружајући им нове могућности за економски просперитет, самосталност и самопоуздање. И најбитније тежићемо отварању лиценциране радионице за ткање и израду рукотворина која дирктно доприноси очувању и ревитализацији старих традиционалних техника израде рукотворина. Такође, лиценца доприноси успоствљању стандарда у производњи рукотворина и економском оснаживању жена. Веома важан циљ је и повећање броја едукованих жена за производњу рукотворина високог квалитета и квалификација едукатора и предавача.

Из пројектног предлога

Назив: Од разбоја до срца

Време трајања пројекта: 7 месеци

Место реализације пројекта: Тешица

У нашој заједници треба радити на оснаживање жена ради повећања њихових деловања у оквиру заједнице. Жене немају своју зараду, нису оспособљене. Након реализације пројекта оснажићеимо жене из села Тешице и околних подјастребачких села: Лоћика, Копривница и Врћеновица. Кроз едукацију и промоцију готових производа применом старог заната, тј. ткања на разбоју.

На овај начин чувамо традицију нашег завичаја од заборава и учимо нове генерације. Промоцијом овог старог заната и укључивањем већег броја жена у савладавање ове технике, предвиђа се њихово учешће на манифестацијама које се организују у нашој заједници, нашој Општини, а самим тим и ширење степена њиховох знања о стваралачким могућностима.

Женама на селу било би веома значајно стицање нових вештина, а самим тим и њихова економска независност. Горући проблем села је то што нема никаквих места за упошљавање жена. У насељу Тешица живи 1783 пунолетних становника, просечна старост становништва износи 43,4 година. У насељу има 540 домаћинства, а просечан број чланова по домаћинству је 3,06.

Опис проблема

У нашој заједници, постоји значајан проблем недостатка економских могућности за жене. Жене у овом селу често немају приступ стабилним и одрживим изворима прихода, што негативно утиче на њихов економски положај, самосталност и могућности за напредак. Традиционални занати, попут ткања, који су некада били важан извор прихода, полако нестају због недостатка подршке и обуке, као и због недостатка тржишта за пласман тих производа.

1. Економска несигурност жена:
Већина жена у Тешици и околини нема стално запослење нити стабилан извор прихода. Њихова економска зависност од мушких чланова породице и недостатак финансијске самосталности додатно их ставља у неповољан положај.
2. Губитак традиционалних заната:
Традиција ткања, која је некада била широко распрострањена и поштована, данас је у опадању. Многе жене које би могле наставити ову традицију немају прилику да науче и усаврше своје вештине због недостатка обуке и подршке.
3. Ограничене прилике за едукацију и развој вештина:
У селу нема довољно доступних програма обуке који би женама омогућили стицање нових вештина или унапређење постојећих, што ограничава њихове могућности за запошљавање и самостално пословање.
4. Недовољна подршка и инфраструктурни ресурси:
Недостатак инфраструктуре и ресурса, попут опреме за ткање и адекватних простора за рад и обуку, додатно отежава женама да се баве занатима или започну сопствене иницијативе.

Основно о пројекту

Oбласт којом се бави пројекат: Локални развој

На коју циљну групу се односи пројекат: Жене

Укључивање шире заједнице:

1. Организовање радионица и консултација: Организовањем радионице или састанке са представницима шире заједнице како би смо их информисали о пројекту ткања и добили њихове повратне информације и сугестије. Ово може укључивати локалне пословне људе, представнике власти, школе, културне организације и друге релевантне актере.
2. Формирање партнерских односа: Успостављањем партнерских односе са локалним институцијама, организацијама и предузећима који могу пружити подршку пројекту ткања. То може укључивати заједничко финансирање или пружање стручних савета и ресурса.
3. Ангажовање локалних медија: Обратићемо се локалним медијима како бисмо промовисали пројекат ткања и позвали представнике заједнице да се укључе. Интервјуи, чланци или репортаже могу помоћи у ширењу свести о пројекту и привлачењу пажње шире публике.
4. Отворени дани или догађаји: Организоваћемо отворене дане или догађаје где ће представници шире заједнице имати прилику да посете наше просторије, упознају се са члановима Удружења жена „Супер жене“ и виде радионице ткања у акцији. Ово може подстаћи интересовање и подршку за пројекат.
5. Волонтерске могућности: Пружити прилику за волонтирање представницима шире заједнице у оквиру пројекта ткања. То може укључивати асистирање на радионицама, помоћ у промоцији догађаја или пружање стручне подршке у областима као што су маркетинг, дизајн или управљање пројектима.
6. Отворена комуникација и транспарентност: Одржаваћемо отворену комуникацију са представницима шире заједнице током целог процеса пројекта ткања. Делити информације о напретку пројекта, изазовима са којима се суочавамо и начинима на које се могу укључити и пружити подршку.

Укључивање представника шире заједнице у планирање и спровођење пројекта ткања не само да може допринети већем успеху пројекта, већ и јачању веза и подршке унутар локалне заједнице. Ова сарадња може створити одрживе везе и подстакнути даљи развој и ангажовање у заједници.

Циљеви пројекта:

1. Очување традиционалних вештина: Циљ пројекта је очување традиционалне вештине ткања која је важан део културног идентитета заједнице. Кроз обуку и промоцију ткања, удружење ће допринети очувању и преношењу овог знања на млађе генерације.
2. Економски развој: Пројекат ткања ће имати циљ подршке економском развоју заједнице кроз развој малих предузећа или самосталних предузетника у области текстилне индустрије. Кроз обуку и менторство, чланови заједнице ће научити вештине које им омогућавају да започну или унапреде своје пословање.
3. Социјална инклузија: Пројекат ће имати за циљ промоцију социјалне инклузије кроз укључивање рањивих група, попут незапослених жена, особа са инвалидитетом или избеглица, у активности ткања. Пружање прилика за обуку и запошљавање може допринети оснаживању ових група и побољшању њиховог социјалног статуса.
4. Културна промоција: Кроз производњу традиционалних текстилних производа, удружење ће промовисати културно наслеђе и идентитет заједнице. Ови производи могу се користити као сувенири или сувенири који промовишу туризам у регији и доприносе економском развоју.
5. Едукација и оснаживање: Пројекат има за циљ едукацију и оснаживање чланова заједнице, посебно младих жена, девојчица, кроз обуку у вештинама ткања. Ова едукација може помоћи у развоју њихових вештина, самопоуздања и професионалних могућности.

Дугорочни позитиван утицај на заједницу (одрживост):

1. Обука тренера или ментора: Обезбедићемо обуку за локалне тренере или менторе који ће моћи да пренесу знања и вештине стечене током пројекта на нове генерације у заједници. Ово може укључивати тренинге за вођење радионица ткања или подршку у развоју малих бизниса.
2. Формирање локалне мреже или Удружења: Подстакнућемо формирање локалне мреже или удружења које ће наставити да подржава активности ткања и пружа подршку члановима заједнице. Ово може бити платформа за размену знања, ресурса и пословних прилика.
3. Подстицање предузетништва: Пружићемо подршку учесницима пројекта да развију предузетничке вештине и покрену сопствене мале бизнисе у области ткања. Ово може укључивати пружање менторства, приступ финансијским средствима или приступ тржиштима.
4. Креирање друштвених мрежа и платформи: Развићемо онлине или оффлине друштвене мреже и платформе које ће омогућити члановима заједнице да остану повезани, деле информације и подршку након завршетка пројекта.
5. Промоција културног наслеђа: Наставићемо промоцију традиционалних вештина ткања као део културног наслеђа заједнице. Организоваћемо манифестације, изложбе или догађаје који ће промовисати ткање и подстицати интересовање јавности.
6. Сарадња са локалним институцијама: Развијаћемо партнерства са локалним институцијама, као што су школе, музеји или туристичке организације, како бисмо обезбедили подршку за континуиране активности ткања и промовисали културну баштину заједнице.
7. Праћење и евалуација: Наставићемо са праћењем и евалуацијом активности након завршетка пројекта како бисмо оценили дугорочни утицај и идентификовали могућности за унапређење и одржавање постигнутих резултата.

Кроз ове стратегије одрживости, активности пројекта ткања могу имати дугорочан позитиван утицај на заједницу, подржавајући економски развој, културно наслеђе и социјалну инклузију. Важно је да удружење континуирано ради на одржавању и унапређењу својих активности како би осигурало трајност позитивних промена у заједници.